Από την Τετάρτη 21 μέχρι και την Παρασκευή 24 Ιουνίου η Ξάνθη θα γεμίσει μουσικές και εκδηλώσεις, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Γιορτής Μουσικής που συνδιοργανώνεται για έκτη συνεχή χρονιά από τον Πολιτιστικό Σύλλογο "Βάτραχοι" και το Κέντρο Πολιτισμού Δήμου Ξάνθης, με το ακόλουθο πλούσιο πρόγραμμα:

Τετάρτη 21 Ιουνίου

  • Πλατεία Μητροπόλεως 19.00-23.00: Συναυλία pop - rock – garage rock με τους Mousades music school (Ξάνθη), "The Corey’s" (Θεσσαλονίκη) και "Underhill west" (Ξάνθη)
  • Υπαίθριο δημοτικό αμφιθέατρο δήμου Ξάνθης (πλατεία) 19.00-23.00: Συναυλία pop-rock με τους (όλοι από την Ξάνθη) μουσικό εργαστήριο Άγγελου Μουρβάτη, "The kids' rock project", "Underfly", "Poisonous fingertips", "Wheelchairs", "Fifth dimension" και πολλά άλλα σχήματα
  • Πάρκο Μεγάλου Αλεξάνδρου 18.00-23.00: Συναυλία hip hop με τους (όλοι από την Ξάνθη) "Rascal Bronx Ripen", "Moken", "Fat Billie", "Tomik", "Cap 10", "Diek verite nue & Stefi", "Monologue – D & Soner", "Vento" και "Μια απλή τρίλιζα".
  • Πλατεία Ελευθερίας 19.30-20.00: Street music / παρέλαση κρουστών με μπάντα αφρικοβραζιλιάνικων κρουστών του Λυκείου Ελληνίδων (Ξάνθη)
  • Κεντρική πλατεία 20.00-20.30: Street music / παρέλαση κρουστών με μπάντα αφρικοβραζιλιάνικων κρουστών του Λυκείου Ελληνίδων (Ξάνθη)
  • Πλατεία Αντίκα 20.30-21.00: Street music / παρέλαση κρουστών με μπάντα αφρικοβραζιλιάνικων κρουστών του Λυκείου Ελληνίδων (Ξάνθη)
  • Ιωακείμ Σγουρού και Ορφέως 21.00-21.30: Street music / παρέλαση κρουστών με μπάντα αφρικοβραζιλιάνικων κρουστών του Λυκείου Ελληνίδων (Ξάνθη)
  • "Καθ' οδόν" café-bar 21.00-23.00: Συναυλία έντεχνου-λαϊκού τραγουδιού με τους Πάνο Τσούλη, Θεοχάρη Δημητρακόπουλο και Κώστα Ουζουνίδη (Ξάνθη)
  • "Black box" παλιά πόλη 19.00-22.00: Έκθεση comics – mus-ink των Κωνσταντίνας Γιώτη και Μαρίας Καραλιά.

Πέμπτη 22 Ιουνίου

  • Πλατεία Μητροπόλεως 19.00-23.00: Συναυλία Balkan – ethnic με τους "The Dreamers" (Καβάλα), "Soundic" (Δράμα) και "Folk n roll" (Ιωάννινα)
  • Υπαίθριο δημοτικό αμφιθέατρο δήμου Ξάνθης (πλατεία) 19.00-23.00: Συναυλία pop-rock με τους (όλοι από την Ξάνθη) "Paradise joy", "Another dream", "Unspoken words", "Falling raindrops", "Music box" band, Παιδική χορωδία "Ηρ-ωδειο", vocal group "Music box", λαϊκό σχήμα "Τρίχορδο"
  • Κεντρική πλατεία 19.00-20.30: Μουσικά παιχνίδια - κατασκευές - χορευτικά από τους προσκόπους του 2ου Συστήματος Ξάνθης. Μουσικά παιχνίδια για παιδιά, trash art (φτιάχνουμε μουσικά όργανα), παρουσίαση από "Step up dance studio", salsa, hip hop, oriental
  • "Ανατολικά του Νέστου" 21.30-23.00: Μουσικοθεατρική παράσταση “Σχέδιο Νίκος Καββαδίας
  • "Κυβερνείο" café-bar 21.00-23.00: Συναυλία pop - rock – έντεχνα με την Ελένη Αρτενιάν (Ξάνθη)
  • "Καθ' οδόν" café-bar 21.00-23.00: Dj set έντεχνα-ροκ με τον dj Μιχάλη Ρεκάρη (Ξάνθη)
  • "Σιδεράδικο" café-bar 21.00-23.00: Dj set afro - reggae – hip hop με τον dj Aris (Καβάλα)
  • "Happy living" café-bar 21.00-23.00: Συναυλία pop-rock με τους Μιχάλη Χατζόπουλο και Τάσο Αβραμίδη (Ξάνθη)
  • "Με ρακί" – "Central post" 21.00-23.00: Συναυλία pop-rock με τους "Μωβ Όνειρα" (Ξάνθη)
  • "Black box" παλιά πόλη 19.00-22.00: Έκθεση comics – mus-ink των Κωνσταντίνας Γιώτη και Μαρίας Καραλιά.

Παρασκευή 23 Ιουνίου

  • Πλατεία Μητροπόλεως 19.00-23.30: Συναυλία reggae-rock με τους Θεσσαλονικείς "Patro", "Lostre community" και "Κακό συναπάντημα"
  • Υπαίθριο δημοτικό αμφιθέατρο δήμου Ξάνθης (πλατεία) 20.00-22.30: Παραδοσιακοί χοροί και τραγούδια από όλη την Ελλάδα με τα παιδικά τμήματα του Χορευτικού Ομίλου Ξάνθης
  • Πολυχώρος τέχνης και σκέψης "Μάνος Χατζιδάκις" 20.30-22.30: Συναυλία και μουσική από ταινίες και musical (Black box summer concert "Over the rainbow")
  • "Κυβερνείο" café-bar 21.00-23.00: Συναυλία έντεχνα-λαϊκά με τον Νίκο Χατζάκη (Ξάνθη)
  • Πεζόδρομος Δαγκλή 19.00-22.00: Street music / τραγούδια και μουσικές της Θράκης από τμήμα εκμάθησης μουσικών οργάνων και το παιδικό τμήμα του Χορευτικού Ομίλου Ξάνθης και το "bb5 percussion system" - τμήμα κρουστών της Φιλοπρόοδης Ένωσης Ξάνθης
  • Κεντρική πλατεία 19.00-21.00: Χορευτικά / street music από τους "Lindy hop" (Ξάνθη) και "Halkomaniacs" (Δράμα)
  • Πεζόδρομος Εθνικής Τράπεζας 19.00-21.00: Street music – Capoeira show (παράσταση από το τμήμα Capoeira της Φ.Ε.Ξ.), "bb5 percussion system" - τμήμα κρουστών της Φιλοπρόοδης Ένωσης Ξάνθης και "Halkomaniacs" (Δράμα)
  • Πλατεία Αντίκα 21.30-22.00: Street music από τους "Halkomaniacs" (Δράμα)
  • Ιωακείμ Σγουρού και Ορφέως 22.00-22.30: Street music από τους "Halkomaniacs" (Δράμα)
  • "Το σπίτι της σκιάς" (Ορφέως) 21.30-22.00: Street music από το "bb5 percussion system - τμήμα κρουστών της Φ.Ε.Ξ.
  • "Nostos" βαρ 22.00-23.00: Συναυλία rock - psychedelic rock από τους "Voyage 1 - The electro acoustic experiment" (Ξάνθη)
  • "Φίλοιστρον" café-bar 20.00-23.00: Συναυλία με ρεμπέτικα και λαϊκά από τους Δημήτρη και Φώτη (Ξάνθη)
  • "Καθ' οδόν" Café-bar 21.—23.00: Dj set 80’s-90’s (ξένα) από τον dj Μιχάλη Καλοτίδη (Ξάνθη)
  • Black box" παλιά πόλη 19.00-22.00: Έκθεση comics – mus-ink των Κωνσταντίνας Γιώτη και Μαρίας Καραλιά.

 

Mustafa