Πρωταθλητής στο ομαδικό πρωτάθλημα "Rapid" Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης που έγινε με τη συμμετοχή δέκα ομάδων την Κυριακή 3 Δεκεμβρίου στην Αλεξανδρούπολη, αναδείχτηκε ο Σκακιστικός Όμιλος Ξάνθης.

Η ομάδα του Σ.Ο.Ξ. αναδείχτηκε πρώτη στην τελική κατάταξη, πετυχαίνοντας τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες (η μοναδική ήττα ήταν από τον Σ.Ο. Δράμας) και συγκεντρώνοντας οκτώ βαθμούς, αν και αγωνίσθηκε με σημαντικές απουσίες.

• Γιάννης Μουρκάκης 2,0.

Στο ομαδικό πρωτάθλημα "Rapid" Α.Μ.-Θ., έπαθλο ατομικής απόδοσης απονεμήθηκε στον 15χρονο Νίκο Γεωργιάδη του πρωταθλητή Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης (στην 3η σκακιέρα πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες). Ο Νίκος ήταν ο καλύτερος σκακιστής -σύμφωνα με τους βαθμούς- ανάμεσα σε 42 σκακιστές και ενώ στην αρχική κατάταξη ήταν στην 18η θέση με 1776 ΕΛΟ, προσθέτοντας στο ενεργητικό του 45 ΕΛΟ!

Το πρωτάθλημα παίδων

Ο Σ.Ο.Ξ. συμμετείχε και στο Ομαδικό Πρωτάθλημα "Rapid" Παίδων με δύο ομάδες. Η Α' ομάδα πέτυχε δύο νίκες και η Β' ομάδα μια νίκη και μία ισοπαλία, με τις ακόλουθες συνθέσεις:

• Α' ομάδα: Χρήστος Ουμουτίδης, Χρήστος Βαγιανός, Βασίλειος Αναγνωστόπουλος, Κωνσταντίνος Διαμαντής
  • Β' ομάδα: Πηνελόπη Μήλιου, Νικόλαος Τοροσίδης, Ευγενία Παπαδοπούλου, Νικόλαος Ταρχανίδης.