XanTheater

  • Πέρασαν τόσες μέρες και καμία κίνηση για τα αδέσποτα της Σάρδεων! Τι χρεία άλλων μαρτύρων έχουμε για το πού είναι... εγγεγραμμένοι οι δημότες αυτής της πόλης;
  • Πώς κατάντησε έτσι αυτή η πόλη...
  • Άθλια "πολεμικά" δημοσιεύματα για τον θάνατο του Έλληνα πιλότου αναπαρήχθησαν άκριτα(;) και από ξανθιώτικα μέσα ενημέρωσης
  • Δηλαδή πόσες επιχειρήσεις μπορούν να συμμετάσχουν με "δείγματα, έντυπα κλπ." και με "φυσική παρουσία εκπροσώπων τους" σε ένα περίπτερο δώδεκα τετραγωνικών μέτρων;
  • Προς δήμο Ξάνθης (αλλά και άλλους εγγράμματους): Πόλη με κεφαλαίο το αρχικό είναι μόνο η Κωνσταντινούπολη για τους γνωστούς ιστορικούς λόγους. Όλες οι άλλες γράφονται με μικρό (πεζό), της Ξάνθης μη εξαιρούμενης
  • ...κι όποιος γουστάρει, εισβάλει σε όποιες σελίδες του facebook (άλλων) βρει μπροστά του και διαφημίζει την πραμάτεια του. Σχετική ή άσχετη, ενδιαφέρουσα ή παγερά αδιάφορη, ορθογραφικά σωστή ή για γέλια

Myblogs.gr

Νίκος

Ολοκληρώθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι τετραήμεροι προκριματικοί αγώνες της περιφέρειας Α.Μ.-Θ. για τα Πανελλήνια Ατομικά Πρωταθλήματα Παίδων - Κορασίδων και Παμπαίδων - Παγκορασίδων που θα διεξαχθούν το καλοκαίρι στο Ρίο Αχαΐας.

Οι αγώνες διοργανώθηκαν από τον Σκακιστικό Όμιλο Ξάνθης σε συνεργασία με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Α.Μ.-Θ. στον συνεδριακό χώρο του ξενοδοχείου "Le chalet". Συμμετείχαν 79 ισχυροί σκακιστές και σκακίστριες (58 αγόρια και 21 κορίτσια) από όλη την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης που αγωνίστηκαν σε οκτώ ηλικιακές κατηγορίες: παμπαίδες Α08, παμπαίδες Α10, παμπαίδες Α12, παίδες Α14-16, παγκορασίδες Κ08, παγκορασίδες Κ10, παγκορασίδες Κ12 και κορασίδες Κ14-16. Τις προκρίσεις ανά κατηγορία κέρδισαν:

Αγόρια

  • Κατηγορία Α08: Χαράλαμπος Θεοδωρίδης από τον Σ.Ο. Καβάλας
  • Κατηγορία Α10: Κωνσταντίνος Ουζούνης από τον Σ.Ο. Ξάνθης (μετά από αγώνα μπαράζ blitz που έδωσε με τον Σταύρο Σαχινίδη από τον Σ.Ο. Δράμας, με τον οποίο ισοβάθμησαν στις πρώτες δύο θέσεις)
  • Κατηγορία Α12: Νικόλαος Κούτλας από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης
  • Κατηγορία Α14-16 (δύο προκρίσεις): Νικόλαος Γεωργιάδης από τον Σ.Ο. Ξάνθης και Ιωάννης Σταμάτης από τον Σ.Ο. Καβάλας (ο δεύτερος μετά από αγώνα μπαράζ blitz που έδωσε με τον Κωνσταντίνο Σαχινίδη από τον Σ.Ο. Δράμας, με τον οποίο ισοβάθμησαν στις δύο δεύτερες θέσεις).

Κορίτσια

  • Κατηγορία Κ10: Μαρία Θεοδωρίδου από τον Σ.Ο. Καβάλας
  • Κατηγορία Α14-16: Μαγδαληνή Μιχαηλίδου από τον Σ.Ο. Καβάλας (μετά από αγώνα μπαράζ blitz που έδωσε με την Βασιλική Πλευρίδη από τον Σ.Ο. Ξάνθης, με την οποία ισοβάθμησαν στις δύο πρώτες θέσεις).

Έπαθλα

Στους τρεις πρώτους νικητές και νικήτριες κάθε ηλικιακής κατηγορίας απονεμήθηκαν κύπελλα και μετάλλια ως εξής:

  • Αγόρια κάτω των οκτώ ετών: Χαράλαμπος Θεοδωρίδης (6,5/7) κύπελλο, Νικόλαος Τσούργιαννης (5,5/7) ασημένιο μετάλλιο, Χαράλαμπος Αντωνιάδης (5/7) χάλκινο μετάλλιο
  • Αγόρια κάτω των δέκα ετών: Κωνσταντίνος Ουζούνης (6/7) κύπελλο, Σταύρος Σαχινίδης (6/7) ασημένιο μετάλλιο, Νικόλαος Ταρχανίδης (5/7) χάλκινο μετάλλιο
  • Αγόρια κάτω των δώδεκα ετών: Νικόλαος Κούτλας (6,5/7) κύπελλο, Σταύρος Δημάκης (5,5/7) ασημένιο μετάλλιο, Δημήτριος Μπαλαφούτης (5/7) χάλκινο μετάλλιο
  • Αγόρια κάτω των δεκατεσσάρων ετών: Θεόδωρος Κουτράκης (3,5/7) κύπελλο, Αθανάσιος Βαλσαμίδης (3/7) ασημένιο μετάλλιο, Παναγιώτης Στεφανίδης (1,5/7) χάλκινο μετάλλιο (η κατηγορία συγχωνεύτηκε με μεγαλύτερη)
  • Αγόρια κάτω των δεκαέξι ετών: Νικόλαος Γεωργιάδης (6,5/7) κύπελλο, Ιωάννης Σταμάτης (5/7) ασημένιο μετάλλιο, Κωνσταντίνος Σαχινίδης (5/7) χάλκινο μετάλλιο
  • Κορίτσια κάτω των οκτώ ετών: Μαρία Κούτλα (4/4) κύπελλο, Κυριακή Τσούργιαννη (2/4) ασημένιο μετάλλιο, Βενετία Ποντικάκη (2/4) χάλκινο μετάλλιο
  • Κορίτσια κάτω των δέκα ετών: Μαρία Θεοδωρίδου (4,5/5) κύπελλο, Κωνσταντίνα Μανιάτη (4/5) ασημένιο μετάλλιο, Αγγελική Καρανάσου (2/5) χάλκινο μετάλλιο
  • Κορίτσια κάτω των δώδεκα ετών: Ευαγγελία Δημάκη (5/6) κύπελλο, Πηνελόπη Μήλιου (3,5/6) ασημένιο μετάλλιο, Ευγενία Παπαδοπούλου (2,5/6) χάλκινο μετάλλιο
  • Κορίτσια κάτω των δεκατεσσάρων ετών: Μαρία Μπαλαφούτη (0,5/5) κύπελλο (η κατηγορία συγχωνεύτηκε με μεγαλύτερη)
  • Κορίτσια κάτω των δεκαέξι ετών: Μαγδαληνή Μιχαηλίδου (4,5/5) κύπελλο, Βασιλική Πλευρίδη (4,5/5) ασημένιο μετάλλιο, Ευαγγελία Τσίρλη (3/5) χάλκινο μετάλλιο.

Όλες οι βαθμολογίες και τα τελικά αποτελέσματα όλων των κατηγοριών, αναλυτικά εδώ.

"Θα θέλαμε να συγχαρούμε όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες που συμμετείχαν στους αγώνες για τις προσπάθειες που κατέβαλαν και να ευχηθούμε καλή επιτυχία σε όσους και όσες προκρίθηκαν στην τελική φάση, εκπροσωπώντας την περιφέρειά μας. Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους γονείς και τους αθλητές για την άριστη συνεργασία τους, τη διεύθυνση του ξενοδοχείου για τη διάθεση του χώρου, τους εκπαιδευτές του Σ.Ο.Ξ. για τη διαιτησία, τα μέλη του Σ.Ο.Ξ. για την οργάνωση και φυσικά τον διευθυντή αγώνων και πρόεδρο του Σ.Ο.Ξ. Δημήτρη Βαγιανό για την επιτυχημένη διεξαγωγή των αγώνων", σημειώνεται σε σχετική ανακοίνωση του Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης.